Dobre Praktyki

 Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Bogorii w poszukiwaniu Jesieni…

 Cel ogólny:

Zapoznanie z oznakami jesieni w lesie.

Cele szczegółowe:

- oglądanie jesiennych drzew,

- zbieranie jesiennych skarbów: liści, kasztanów, żołędzi, jarzębiny do kącika przyrody,

- zwrócenie uwagi na jesienny koloryt, zachęcanie do wielozmysłowego poznawania otaczającej przyrody (za pomocą słuchu, węchu, wzroku),

- poznawanie wybranych drzew – nazywanie ich, omówienie ich budowy, określanie wieku,

- przytulanie się do wybranych drzew (głaskanie kory, wąchanie),

- słuchanie różnych odgłosów: szumu drzew, głosów ptaków, naśladowanie ich,

- rozpoznawanie śladów zwierząt na piasku.

 Opis działania:

,,Szumiał las, śpiewał las,

Gubił złote liście…”

J. Czechowicz

            28 września 2017 roku dzieci z Publicznego Przedszkola w Bogorii wybrały się na wycieczką do lasu. Były to przedszkolaki z najstarszych grup: ,,Piratów” i ,,Wiewiórek”  z opiekunami.

            Na wspólne wędrowanie zaprosiliśmy panią Joanne Drożdżowską – leśnik Nadleśnictwa w Staszowie.

Podążaliśmy leśnymi dróżkami w poszukiwaniu Jesieni, słuchając opowieści pani Joasi  o zwyczajach leśnych zwierząt i ptaków. Obejrzeliśmy dwa różne paśniki, dowiedzieliśmy się, co to jest ,,lizawka” i jak ważna jest sól dla zwierząt. Rozpoznawaliśmy grzyby, oczywiście te trujące (chociaż śliczne) tylko oglądaliśmy. Poznaliśmy różne gatunki drzew, odpoznawaliśmy ich liście i owoce. Przytulaliśmy się do ich pni, bo wiemy, jak ważne są dla życia na Ziemi i trzeba je chronić. Na ogromnym dębie oglądaliśmy maleńką kapliczką. Z pomocą pani Joasi rozpoznawaliśmy ślady zwierząt pozostawione na piasku. Jednak cały czas mieliśmy wrażanie, że ktoś nas obserwuje.

W pewnym momencie dzieci wypatrzyły pośród drzew piękną postać. Gdy podeszła bliżej zobaczyły panią ubraną w kolorową suknię, w kapeluszu na głowie i z koszem w ręce. Dopiero wtedy rozpoznały, że ta pani – to Jesień. Spacerowała między drzewami, malowała liście, ,,wyganiała” ptaki za morze. Chwilę porozmawialiśmy, ale nie chcieliśmy za bardzo przeszkadzać, bo wiemy ile ma pracy przed zimą. Dzieci były bardzo wzruszone, na ich buziach malowały się zaskoczenie i radość.

            Oglądaliśmy również ,,młodnik”, dowiedzieliśmy się, jak obliczyć wiek drzewa. Cieszyliśmy się z obcowania z przyrodą, ciszą, szumem drzew i śpiewem ptaków. Poczuliśmy, jak pachnie ziemia, ściółka, liście i las, który w jesiennej szacie wygląda cudownie.

Z przywiezionych do przedszkola leśnych darów zrobimy bukiety i ludziki.

            Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola. Mamy nadzieję, że ta wyprawa  pozostanie na długo w pamięci dzieci, a rozbudzona miłość do lasu na zawsze w ich sercach. Na pewno wrócimy tu zimą.

 

Autorzy:

Renata Zybała
Magdalena Bełczowska

Publiczne Przedszkole w Bogorii

Kontakt

Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli

w Staszowie

28 – 200 Staszów,

ul. Koszarowa 7

tel. 15 864 27 47

biuro@podnstaszow.pl

©Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Staszowie

Search